English Persian

تبلیغات_

كاربري

 خوش آمدید, مهمان
 آي پي شما: 34.229.131.116

نام كاربري
پسورد
کد امنیتی  
 

 کاربران سایت:
 آخرین: sadegh
 امروز : 0
 دیروز: 0
 ماه: 0
 مجموع: 7

 بازدیدکنندگان:
 مهمان: 1
 عضو: 0
 مجموع: 1

 کاربران حاضر در سایت:
  34.229.131.116

تبلیغات شما

جعبه پیام

آخرین پیام ها  
فقط اعضا می توانند پیام ارسال کنند!

خوش آمدید

 

 


بزرگی را گفتند زندگی خود را بر چه اساس استوار کردی؟
گفت: دانستم کار مرا کسی انجام نمیدهد پس تلاش کردم.
دانستم دانستم رزق مرا دیگری نمی خورد پس آرام گرفتم .
دانستم خدا مرا می بیند پس حیا کردم.
دانستم پایان کارم مرگ است پس محیا شدم.

 


-----------------------------------------------------------------------------

آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

-------------------------------------------------------------------


 


 

-----------------------------------------------

 


کاربران عزیز لطفا مطالب و عکس های خود را در مورد شهر توریستی سی سخت و طبیعت پیرامون اینشهر زیبا به ایمیل زیر بفرستید تا به اسم شما در سایت درج شود . این سایت به همکاری شما دوستان عزیز نیازمند است.

پس لطفا در نشر اطلاعات همکاری کنید. ممنون از لطف بی دریغ شما

 

"khosrosisakht@outlook.com"

 

با تشکر ادمینموسیقی آنلاین-سرزمین مادری 2 لطفا کلیک کنید

شهر توریستی سی سخت

سی سخت شهری در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان دنا است.
منطقه تفریحی تپه قلات کوه گل کوه دنا چشمه میشی، چشمه سه(چشمه سیاه)،بن رود که منطقه ای بسیار زیباست، تنگرا که یکی از زیباترین مناطق می باشد،اشکفتوی،چشمه زنگویی،آبشار بریدون،لهوس،چشمه نمک کوه گل،دریاچه کوه گل منطقه برف کرمو، قله قلم، باغات انگور و سیب و گردو دشتک آبشار دره ناری بن رود و روستای کوخدان کریک تنگ کلنجه، کوه گل، تنگ حراء، توفال، آبشار بلیو، قله دنا، مورگل، قزل قله و...
این شهر در دامنه کوه دنا بلندترین کوه رشته‌کوه زاگرس واقع می‌باشد و منطقه‌ای گردشگری به‌شمار می‌آید.از جمله مناطق گردشگاهی این شهر می‌توان به کوه گل-چشمه میشی-دشتک-بن رود و بندان اشاره کرد. شهر سی سخت با مساحت تقریبی ۵/۲ کیلومتر مربع در دامنه کوه ۴٬۴۰۹ متری دنا واقع گردیده‌است برای مسافرت به این شهر می‌توان از جاده یاسوج به سی سخت استفاده کرد.و یا از اصفهان-سمیرم-سی سخت به این شهر رسید (اصفهان - سمیرم اتوبان است).

سی سخت شهر برف و آفتاب

سی سخت شهر برف و آفتاب

 

سی سخت شهر برف و آفتاب

 

ادامه مطلب ...

 


سی سخت شهری کوچک و زیبا آرمیده بر دامنه دنا با برچینی از بقچه معطر و ناگشوده طبیعت خدادادی به انتظار عاشقان طبیعت نشسته است.
وقتی دنا با عظمتی وصف‌ناپذیر ما را به خود فرا می‌خواند، خیره می‌شویم به جنگل‌های همیشه سبز بلوط و زلالی چشمه‌سارانش اگر کوله‌بارت را برداری و راهی ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج ‌شوی، گردنه‌های کوه‌های زاگرس را که می‌پیمایی، شهری کوچک و زیبا آرمیده بر دامنه دنا با پرچینی از بقچه معطر و ناگشوده طبیعت خدادادی را می‌بینی بنام «سی سخت». بی‌شک اینجا نقاش زبردستی فراتر از تمام بهشت‌ها ایستاده و نگارنگری کرده تا دل و دیده هر بیننده‌ای را به حیرت وا دارد. هوای مطبوع و خنک کوهستان به همراه چشم‌اندازهای زیبا، جویبارها و چشمه‌های پرآب، جنگل‌های بلوط، باغ‌های میوه، روستاهایی که از پس یکدیگر می‌آیند و تاک‌های انگوری که نوید آبسالی منطقه را می‌دهند در کنار دنا این کوه سرافراز و استوار که دامان بخشنده‌اش را گشوده تا سبزی قلبش را به همگان هدیه دهد،همه و همه وصف نشدنی است. اینجا حتی در فصل زمستان زیبا است. در این هنگامه نیز درختان در اوج سرما با پوشیدن لباس عروس تمام شهر و حیاط خانه‌ها و کوه‌ها را مزین می‌کنند و دل هر بیننده‌ای را می‌ربایند. اینجا سی‌سخت مرکز شهرستان دنا استان کهگیلویه و بویراحمد، واقع در جنوب غربی قله دنا است.

sisakht

 

سی پهلوان، سی سخت


مردم کهگیلویه و بویراحمد علاقه خاصی به شاهنامه دارند. همین عشق و علاقه گذشته این منطقه را به روزگار کیانیان پیوند می‌دهد و باعث سرایش افسانه‌هایی شده که نشان از قدمت باستانی منطقه دارد .سی‌سخت نیز حکایتی شگفتی از آن روزگاران، اسطوره‌ها و حماسه‌ها در سینه نگاه داشته و گوشه‌ای از فرهنگ و تمدن ایران زمین را بازگو می‌کند. بنا به روایتی کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه سی پهلوان از راه «تل‌خسرو» که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در ۴ کیلومتری آن واقع شده، به یکی از روستاهای فعلی سی‌سخت به نام «کوخدان» که در قدیم کومه‌دان مشهور بوده، می‌رسند، کیخسرو در گردنه‌ای موسوم به گردنه بیژن از سی پهلوان می‌خواهد تا به دلیل صعب‌العبور و برف گیر بودن منطقه باز گردند اما بیژن، سردار نامدار کیخسرو، همراه با ۲۹ تن از سپاهیان جنگجو از پذیرش این درخواست سرباز می‌زنند .هنگام طلوع آفتاب سپاهیان در می‌یابند کیخسرو از گردنه عبور کرده و آنها دسته جمعی به دنبال کیخسرو، تصمیم به عبور از گردنه می‌گیرند. بنا به روایتی کیخسرو وارد غاری در دنا می‌شود، که هم اکنون به غار کیخسرو معروف است اما سی پهلوان در اثر سرما، برف و کولاک در هنگام عبور از گردنه از بین می‌روند و نام سی سخت به خاطر سرسختی ۳۰ سپاهی جنگجوی کیخسرو در نبرد با طبیعت برای این منطقه به یادگار می‌ماند.هنوز گردنه‌ای که بر فراز بلندی‌های دنا در راه ارتباطی سی سخت با سمیرم قرار دارد به نام گردنه بیژن خوانده می‌شود.


اینجا کسی درب خانه اش را قفل نمی‌کند!

سی‌سخت باغ شهری با خانه‌های پوشیده شده در میان انبوهی از درختان، آراسته به مجسمه‌های زیبایی است. گواه این ادعا مجسمه مرد کشاورز میدان کوثر است که در یک دست آن کتاب و در دست دیگرش محصولات کشاورزی است. اولین مسج ، مدرسه و حمام استان در این منطقه بنا شده و این تندیس به نوعی هم به فرهنگ و علم منطقه اشاره کرده و هم به فراوانی نعمت. در این شهر کسی رسم ندارد درب ماشین و خانه‌اش را قفل کند!


کوه گل ، بهشت گمشده

اگر از زیبایی‌های شهر سی سخت چشم برداری،از هر طرف شهر که بیرون بیایی، با جلوه‌ای از هنرمندی نقاش ازلی روبه‌رو می‌شوی. ۸ کیلومتر به طرف شرق سی سخت که حرکت کنی، به منطقه «کوه‌گل» می‌رسی.از پایین چشمه کوه گل تا دریاچه آن ۴۵ دقیقه فاصله است. یک مسیر ییاده‌روی که حتی پدربزرگ‌ها هم می‌توانند در کنارنوه‌هایش تا دریاچه همگام شوند و آنگاه با بهشتی گمشده در بین کوه‌های زاگرس مواجه شوند. عطر گل‌های رنگارنگ در مسیر حرکت در دره‌های اطرافت پیچیده و کوه‌های روبرویت بلند و سپید پوش با لبخندی رفتنت را نظاره می‌کنند.

dena

 

هیجان‌انگیزترین قسمت حرکت آنجا است که تا ۵۰ متری دریاچه هرگز حدس هم نمی‌زنی قرار است با چه زیبایی وصف‌ناپذیری روبرو شوی چون پیچ‌های پی در پی مانع از دیدن دریاچه می‌شوند. و آن گاه در دریاچه‌ای آرام، زلال و آبی عکس کوه‌هایی مرتفع با گلهایی زرد رنگ را داخل دریاچه می‌بینی که هوش از سر هر بیننده‌ای می‌برد. اینجا کنار لابه‌لای گلهای زرد رنگ، کبک‌های کوچک خود را به روح زندگی سپرده‌اند. وقتی به دامنه کوه‌های اطراف دریاچه می‌نگری ریواس، جاشیر، پونه کوهی، نعناع کوهی، قارچ کوهی این دامنه‌ها را مزین کرده، علاوه بر این‌ها برفراز آسمان دریاچه هم شاهین‌ها شکوه طبیعت دنا را به رخ می‌کشند.


اگه می‌تونی دستتو نگه دار


چشمه زیبای بشو( میشی ) نیز در ۵ کیلومتری شمال شرقی سی‌سخت یکی از چشمه‌های پرآب استان است که به دلیل قرار گرفتن در مسیر عبور بهمن‌های زمستانی امکان درختکاری در محدوده آن وجود ندارد.به خاطر اینکه آب این چشمه از ارتفاعات دنا سرچشمه می‌گیرد آب آن به قدری سرد است که تا فاصله چند صد متری از چشمه امکان قرار دادن دست در آب برای چند ثاینه بیشتر وجود ندارد.

افسانه‌ها چشمه میشی را نیز رها نکرده‌اند، به گفته مردم محلی کیخسرو به دستور اهورامزدا تنش را در این چشمه شسته و در غاری نزدیکی این محل آرامیده است. گردشگران بندرعباسی و خوزستانی بیشترین مهمانان چشمه میشی هستند. شاید آن‌ها می‌خواهند با سپردن دست‌ها و صورت‌شان به آب چشمه‌میشی لذت خنکی و گوارایی آب چشمه را برای همیشه حفظ کنند و گرمای تابستان جنوب را با این خاطرات سپری کنند.

 

نویسنده: admin، ارسال شده در جمعه 20 ارديبهشت 1392 ساعت 04:52 بعد از ظهر، 3558 بار مشاهده شده، 2 نظر، موضوعات: سی سخت ، برچسب ها: بن رود ,سی سخت ,دنا ,کپیری ,سبلاری ,چشمه میشی ,کوه گل ,یندان ,دشتک ، PDF،

ارسال یک نظر جدید

نام شما
ايميل (منتشر نخواهد شد)
آدرس وبسايت
كد امنيتي  
 

اندیشه کردن ... !!!از پـــس پرده نگاه کــــن ... مـــثل شــطرنج ِ زمونه

هر کسی مثل یه مُــهره ... توی این بازی می مونه


یکی مثل مــــــــــــا پیاده ... یـــــکی صد سال ِ سواره

یه نفر خونـــه به دوش ِ ... یکی دوتــــــا قلعه داره 

♖♘♗♕♔♗♘♖ 
♙♙♙♙♙♙♙♙
╗════════╔
║▀▄▀▄▀▄▀▄║
║▀▄▀▄▀▄▀▄║
║▀▄▀▄▀▄▀▄║
║▀▄▀▄▀▄▀▄║
╝════════╚
♟♟♟♟♟♟♟♟ 
♜♞♝♛♚♝♞♜ ===============================
بهتريــن نيــستيم اما تــلاش مي كنيم . . .

تیلیغات هاست

 

مینی تبلیغات


 


توشه تلگرامی ... کانالی متفاوت

سخن ناب

تمامیِ آرزوها‌تان را به واقعیت تبدیل کنید
تخیل، یک قالیچه‌ی پرنده‌ی واقعی است.

نظرسنجی

بهترین سوغاتی سی سخت چیست؟

مجموع آرا: (6)
نتایج نظرسنجی
نظرسنجی های دیگر

خبرنامه
اطلاعات آماری

 • کاربران عضو شده امروز: 0
 • کاربران عضو شده دیروز: 0
 • کاربران عضو شده ماه: 0
 • تعداد کل کاربران: 7
 • تعداد کل پست ها: 33
 • تعداد کل نظرات: 19
 • تعداد تبادل لینک: 6
 • تعداد اعضا خبرنامه: 1
 • بازدید امروز: 58
 • بازدید ماه: 998
 • بازدید سال: 66324
 • بازدید کل: 407800

تبلیغات ...

 

ورزش و تندرستی

فواید شگفت انگیز ۱۰۰ قدم

پیاده روی بعد از شام